شماره تماس : 02188583238

RF

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶

RF

روش های جدید و نوینی برای جوانسازی پوست صورت و بدن ابداع شده است که یکی از آن ها روش جوا‌نسازی پوست با آر. اف. فرکشنال می باشد که در مراکز زیبایی و لیزر معتبر جهان در حال استفاده می باشد.

زمینه‌ی ژنتیکی آدم‌ها نقش مهمی در میزان پاسخ‌دهی آن‌ها به درمان دارد، همان‌طور که مثلا یک داروی کنترل‌کننده‌ی فشار خون درمورد تمام بیماران مبتلا به فشار خون بالا اثر یکسانی ندارد

كم‌پشت شدن و ريزش مو، ترس از كچلي وتاسي،كابوس زشت شدن چهره و بسياري از موارد اين‌چنيني شايد يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي كساني باشد كه با اين معضل روبه‌روهستند.

بسياري از آدم‌ها براي درمان سراغ راهكارهايي مي‌روند كه بيشتر آن‌ها تاثيري در رويش مجدد موها ندارد.

يكي از اين روش‌ها درمان قطعي ريزش مو و رويش جديدآن‌هاست از طريق «RF». درباره اين شيوه با دكتر ماندانا خسروآرا متخصص پوست و مو و زيبايي گفتگو كرده‌ايم كه در ادامه خواهيد خواند.

دكتر شهرزاد ترابی پور به عنوان يك متخصص فعال در حوزه‌ي پوست ومو و زيبايي در پاسخ به اين سئوال كه آيا RF در درمان ريزش مو وكچلي تاثيرگذار است مي‌گويد: اين روش هيچ تاثيري در درمان ريزش مو ندارد و بدون شك نمي‌تواند به عنوان راهي براي جلوگيري از تاسي در نظرگرفته شود.

اما روشي هست به نام «مزوتراپي مالشي» كه در اين روش داروها ومواد درماني به داخل پوست ماليده مي‌شود اما هيچ تزريقي انجام نمي‌گيرد.

براي اين كار، RF را انجام داده و درسطح پوست سر او با سوزن‌هايي مخصوص، سوراخ‌هاي ريز ميكروسكوپي ايجاد شده و مقاديري مواد درماني و دارو را ـ كه مي‌تواند در رويش مو موثر باشد ـ در آن موضع مي‌مالند.

مزوتراپي مالشي

مزوتراپي مالشي

RF

البته گفته مي‌شودكه ميدلينگ پوست (وارد شدن سوزن به پوست) كه به صورت ميدلينگ مكانيكال يا به صورت ميكروميدلينگ يا به صورت RF (همراه با انرژي حركتي) انجام مي‌شود با ايجاد جريان خون موضعي و خونريزي‌هايي كه در پوست رخ مي دهد و آزاد شدن فاكتورهاي رشد مي‌تواند به رشد موها كمك كند اما بايد توجه داشت كه همه‌ي اين موارد كه ذكر شد در حد تئوري است و نمي‌توان به آن‌ها اميد داشت.

به عنوان يك متخصص، مزوتراپي مالشي را بعد از RF انجام نداده‌ام. به نظر من و بسياري از همكارانم اين روش فقط براي درآمدزايي صورت مي‌گيرد و متاسفانه بين افراد سودجو باب شده.

بدون شك مي‌توان گفت كه براي اين موضوع هيچ مبناي علمي نمي‌توان درنظر گرفت.

اگر به خاطر داشته باشيد چند سال گذشته براي درمان قطعي ريزش مو و جلوگيري از تاسي، پي.‌آر. ‌پي را روشي موثر مي‌دانستند اما بعدها مشخص شد كه اين روش در جلوگيري از ريزش مو هيچ تاثيري ندارد و صرفا تمهيدي بوده براي درآمد‌زايي.

 

مزوتراپي مالشي

مزوتراپي مالشي

RF چيست؟

دكتر شهرزاد ترابی پور اين روش را اين‌گونه معرفي مي‌كند:
جوا‌نسازی پوست با آر. اف. فرکشنال یا میکرونیدلینگ آر. اف (RF Fractional) حدودا شش سال پيش وارد ايران شد. در اين شيوه، از امواج رادیویی پر فرکانس یا رادیو فرکوئنسی به عنوان درمان چروک و سفت كردن پوست‌های شل و افتاده استفاده شده وهمچنان در بسیاری از مراکز لیزر و زیبایی پوست معتبر در دنیا و ایران استفاده می‌شود.

ابتدا روغن و یک ژل رقیق روی پوست مالیده می‌شود و سپس پزشک با دستگاه رادیو فرکانس امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح پوست می‌تاباند.

این امواج رادیویی به‌تدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست ( درم و زیر پوست ) وارد می‌کنند.

تابش این امواج، بی‌عارضه است و بر پوست دو تاثیر دارد:

 • الف: اثر سریع ولی کوتاه‌مدت كه به آن اثر لیفت یا کشیدگی پوست گفته مي‌شود. اين اثر در جلسه‌ي اول یا دوم ظاهر مي‌شود.
  این تاثیر ناشی از انقباض وکشیدگی رشته‌های کلاژن زیر پوست است که نهایتا باعث لیفت موقت پوست می‌شود اما در صورت توقف جلسات درمانی، اثر آن از خيلي زود از بین می رود.
 • ب: با تکرار جلسات درمانی، تاثیر دیررس اما دراز مدت (تاثیر ضد چروک) شروع می‌شود. به‌تدریج و با تکرار جلسات درماني، داخل پوست، کلاژن‌های جدید تشکیل می‌شود که علاوه برادامه‌ي تاثیر لیفت (کشیده شدن پوست) باعث سفتي پوست‌های شل و افتاده می‌شود (خصوصا در قسمت پائینی و طرفین پوست صورت) چروک‌های ظریف پوست (به ويژه دور دهان و اطراف چشم) به‌تدریج کم وکمتر می‌شود.

البته بايد به دونكته‌ي مهم توجه داشت:

 • اول اين‌كه امواج رادیو فركوئنسي هیچ ضرری برای پوست ندارد؛ یک متد غیرتهاجمي است برای پیشگیری و درمان چروک و شلی و افتادگی صورت و تاثیر درمانی آن به مراتب از کرم‌های ضد چروک بسیار گران‌قیمت موجود در بازار بیشتر است.
 •  دوم این‌که بعد از جلسات درمان به هیچ‌وجه پوست دچار سوختگی و زخم نمی‌شود. به همين خاطر مي‌توان گفت عوارضی مثل لک‌های تیره یا روشن در این روش ایجاد نمی‌شود.
 • تنها عارضه‌اي که بعد از جلسات درمانی ایجاد می‌شود قرمزی مختصر و خشکی پوست است که به‌سرعت و طی چند ساعت تا حداکثر یکی دو روز با استفاده از کرم‌های ترمیم‌کننده (ضد التهاب) و آب‌رسان پوست (کرم‌های مرطوب‌کننده) از بین می‌رود.

RF چه مشكلاتی دارد؟

دكتر شهرزاد ترابی پور در اين باره مي‌گويد: اگر بخواهم به صورت خلاصه مزیت‌هاي اين روش را بشمارم بايد بگويم كه کار با این دستگاه‌ها بسیار راحت، بدون درد و بدون عوارض است.

مشکل اساسی این دستگاه‌ها این است که در مقایسه با لیزرهای تهاجمی (مثل لیزرفراکشنال) و حتی لیزرهای غیر تهاجمی (مثل افیرم) تاثیر کمتری دارد و پزشک مجبور است برای رسیدن به نتیجه‌ي مطلوب درمانی، هم تعداد جلسات درمانی را زیاد کند (حدود شش تا ۱۰جلسه) و هم هر جلسه وقت زیادی برای انجام درمان بگذارد.

مزوتراپي مالشي

مزوتراپي مالشي

راه حل چيست؟

اين پزشك متخصص مي‌گويد: محققین با توجه به مسائل و مشکلات فوق در صدد برآمدند که تکنولوژی یا متد انجام رادیو فرکوئنسی را تغییر دهند طوری‌که با تعداد جلسات درمانی کم (سه تا چهار جلسه) مثل لیزرهای تهاجمی و غیر تهاجمی تاثیر کند.

به همين منظور با توليد نسل جدیدی از دستگاه‌های رادیو فرکوئنسی به نام رادیو فرکانس سوزنی (‌فركشنال ) تمام معایب دستگاه‌های قبلی رفع شد.

در این دستگاه‌ها ۲۵ یا ۴۹سوزن همزمان بسیار آرام و بدون درد وارد پوست می‌شود و مدت بسیار کوتاهی (یک دهم ثانیه) بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست و در کسری از ثانیه، امواج رادیوفركوئنسي مستقیم وارد زیر پوست می‌شود.

در اين روش اولا میزان ورود سوزن به زیر پوست قابل تنظیم است (از نیم میلی‌متر تا سه و نیم میلی‌متر) به همين خاطر بر حسب نوع پوست (نازک یا کلفت) و منطقه‌ي پوست (دورچشم یا طرفین صورت).

مثلا براي دور چشم ـ که پوست نازکی دارد ـ عمق نفوذ بايد ۷ /۰ تا يك ميلي‌متر باشد یا مثلا برای درمان چروک و افتادگی طرفین قسمت پائینی و طرفین صورت باید سوزن را سه میلی‌متر در عمق پوست وارد کرد تا اثرات مطلوب در سریع‌ترین زمان و با کمترين جلسات درمانی ظاهر شود.

ثانیا در این دستگاه جدید (RF سوزنی يا فركشنال) خیلی سریع و در مدت زمان بسيار کوتاه (در کسری از ثانیه) امواج رادیویی به لایه‌های میانی و زیرین پوست وارد می‌شوند و دمای لازم برای تاثیر درمانی مطلوب (چهل درجه) سریعا ایجاد می‌شود و این بر خلاف دستگاه‌های قبلی است که پزشک باید مدت زیادی (هر جلسه یک ساعت) کار مي‌كرد و امواج خیلی آرام از سد پوست مي‌گذشت و به كندي وارد لایه‌های میانی و زیر پوست مي‌شد.

rf

ولی در ار اف فراکشنال سوزنی این مشکل وجود ندارد و سریعا و مستقیم سوزن‌ها بدون درد وارد پوست می‌شوند و امواج رادیوفرکانس از سوزن به لایه‌های مختلف پوست نفوذ مي‌كنند، به همين منظور تعداد جلسات درمانی در این دستگاه جدید حداکثر چهار جلسه کافی است و مثل لیزرهای تهاجمی تاثیرات لازم را دارد بدون آن‌که عوارضی (سوختگی یا زخم) به پوست وارد کند.

نكته‌ي بعدي اين‌كه کار با دستگاه RF سوزنی برای پزشک راحت است و برای مراجع بسیار لذت‌بخش و دلپذیر.

به علت تکنولوژی به کار رفته در موتور وارد کننده‌ي سوزن‌ها و همين‌طور نوع سوزن‌های آن ـ که بسیار نازک و ظریف است ـ هنگام کار با این دستگاه‌ها (البته مدل خاص و نسل های جدید آن) ورود سوزن به داخل پوست نسبتا بدون درد است طوری‌که حتی قبل از انجام رادیوفرکوئنسی سوزنی نیاز به استفاده از کرم بی‌حسی هم نيست.

برخلاف تصور، ورود سوزن‌ها علاوه بر اين‌كه بی‌درد است، هیچ‌گونه خون‌ریزی و خون‌مردگی در محل ورود و خروج سوزن‌ها ایجاد نمي‌كند و چنانچه گفتم، خشکی مختصر یا متوسط پوست ايجاد مي‌شود که با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، خشکی پوست هم از بین می‌رود

 

مزایای لیفت صورت rf

** سریع بودن طول درمان

** دوران بهبودی بسیار کم

** قابلیت درمان انواع تون پوستی

** کنترل حداکثری عمق و نیرو

** تحویل مستیقم انرژی به لایه درم و در نتیجه محافظت از لایه اپیدرم

** نتایج چمشگیر

** عوارض حداقلی

 


آر‌اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد؟

 • لیفت صورت و سفت تر شدن پوست
 • لایه‌ برداری و جوانسازی پوست صورت
 • رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه‌های پوستی
 • قابل استفاده برای تمامی سطوح بدن
 • بهبود رنگ، بافت و شفاف شدن پوست
 • بسته شدن منافذ باز پوست
 • کمک به درمان آکنه فعال
 • درمان و رفع چین و چروک صورت، چروک دور چشم و افتادگی و شل‌شدگی پوست
 • رفع تمام ناهمواری‌ها و زوائد پوستی
 • بهبود و درمان ترکهای پوست
 • بهبود روزاسه و رگ‌هایی که در زیر پوست صورت نمایان هستند.

موارد منع آر اف صورت

 • ** ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی پوستی شدید
 • ** افرادی که از باطری قلب و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .
 • ** خانم های باردار
 • ** سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • ** حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه
 • ** مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست
 • ** ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده
 • ** مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون

 

آمادگی قبل از عمل:

** اجتناب از انجام لایه‌برداری در ۴ هفته گذشته؛

** اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا برنزه کردن ۲ هفته قبل از عمل؛

** سپری شدن کمتر از ۳ ماه از عمل پیشین جوانسازی با لیزر؛

** اجتناب از استفاده از فراورده‌های پوستی حاوی رتینول (ویتامین A موضعی) ظرف سه روز گذشت؛

** قرار نداشتن پین یا صفحه فلزی در ناحیه تحت درمان یا استفاده از ضربان ساز (پیس میکر)؛

 

آیا انجام آراف فرکشنال با درد همراه است؟

معمولا برای انجام این روش از بی حسی موضعی استفاده می کنند، بنابراین شما دردی حس نخواهید کرد.

 

 

هزینه آر اف صورت

هزینه انجام rf به مناطق تحت درمان، میزان ، نیازها و خواسته های هر یک از بیماران بستگی دارد. در جلسه‌ی مشاوره با پزشک خود، در مورد هزینه لیفت صورت با rf به شما تمامی اطلاعات مورد نیاز داده خواهد شد تا با بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایید.

 

 

نتایج عمل:

این روش با تحریک کلاژن موجود در لایه های زیرین پوست اتفاق می افتد. تولید کلاژن های بیشتر منجر به بهبود و ترمیم مشکلات پوستی و جوانسازی پوست می گردد. بنابراین فرآیند تولید کلاژن توسط بدن زمان بر خواهد بود و علاوه بر مشاهده نتایج سریع پس از درمان، با گذر زمان پوست شما شفاف تر و جوان تر شده و مشاهده نتایج نهایی شاید تا ۴ ماه به طول بیانجامد.

سوالات متداول:

یک جلسه درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

هر جلسه‌ی درمانی حدودا بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. در صورتی که پوست بیمار حساس باشد، قبل از انجام درمان، از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. تاثیر کرم بر روی پوست و بی‌حس شدن آن بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. خنک کردن پوست و انجام مراقبت‌های لازم بلافاصله بعد از درمان (زدن سرم و ماسک به پوست)، حدودا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. برای تاثیرگذاری بیشتر درمان و رسیدن به نتایج بهتر از کرم‌های مرطوب‌کننده و سرم یا ماسک مخصوص لیفت پوست استفاده می شود. بنابراین هر جلسه‌ی درمانی حدودا بین ۱ تا ۱٫۵ ساعت طول می‌کشد.

 

مزایای لیفت صورت rf

** سریع بودن طول درمان

** دوران بهبودی بسیار کم

** قابلیت درمان انواع تون پوستی

** کنترل حداکثری عمق و نیرو

** تحویل مستیقم انرژی به لایه درم و در نتیجه محافظت از لایه اپیدرم

** نتایج چمشگیر

** عوارض حداقلی

 

تفاوت آراف فرکشنال و لیزر co2 فرکشنال چیست؟

این دو تکنولوژی هر دو برای جوانسازی پوست به کار می‌روند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند.که مهم ترین تفاوت در دوره نقاهت و بهبودی پس از درمان می باشد.

لیزرها به دلیل تهاجمی تر بودن و تخریب بیشتر لایه های سطحی پوست، به زمان بیشتری برای بهبود پوست نیاز دارند.
درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکانسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال است.
میزان بهبودی اسکارهای آکنه (جوش) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی اکسید کربن بیش از فرکشنال رادیوفرکانسی است. در مورد نوع عمقی این ضایعات (جای جوش و اسکار زخم) معمولاً آر اف فرکشنال اثر بهتری دارد.
برای فصول گرم سال و افرادی که پوست سبزه دارند RF بهتر است.
برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و میخواهند سریع به سرکار برگردندRF بهتر است.


آر‌اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد؟

لیفت صورت و سفت تر شدن پوست
لایه‌ برداری و جوانسازی پوست صورت
رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه‌های پوستی
قابل استفاده برای تمامی سطوح بدن
بهبود رنگ، بافت و شفاف شدن پوست
بسته شدن منافذ باز پوست
کمک به درمان آکنه فعال
درمان و رفع چین و چروک صورت، چروک دور چشم و افتادگی و شل‌شدگی پوست
رفع تمام ناهمواری‌ها و زوائد پوستی
بهبود و درمان ترکهای پوست
بهبود روزاسه و رگ‌هایی که در زیر پوست صورت نمایان هستند.

 

مزایای آر اف ( RF )

 • پوست صورت و بدن را سفت کرده و عمل لیفتینگ را انجام داد.
 • زگیل وخال های پوستی را برداشت .
 • جای جوشگاه ها و اسکار های ایجاد شده را بهبود بخشید .
 • چین و چروک های صورت را کاهش داد .

کاربردهای آر‌اف فرکشنال :

 • رفع جای جوش و جای زخم
 • بهبود و درمان ترک های پوست
 • لایه‌برداری و جوانسازی پوست صورت
 • جوانسازی پوست دست و رفع لکه‌های قهوه‌ای روی دست
 • بهبود روزاسه و رگ‌هایی که در زیر پوست صورت نمایان هستند
 • بهبود رنگ و بافت پوست: رمان مشکلات مربوط به بافت پوست و منافذ بزرگ پوست
 • رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه‌های پوستی و روشن کردن پوست صورت
 • درمان و رفع چروک صورت، چروک دور چشم و افتادگی و شل‌ شدگی پوست و لیفت صورت
 • لیفتینگ صورت و پوست گردن، رفع غبغب، رفع خط خنده (خطوط کنار بینی)، کاهش چروک‌های دور لب
 • لیفت و بالا کشیدن پوست در تمامی نواحی بدن (غیر صورت) مانند گردن، لیفت سینه ، شکم، بازوها، ران‌ها و غیره
 • درمان جوش صورت (acne) فعال است.هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد
 • رفع تمام ناهمواری‌ها و زوائد پوستی: احیا و بازسازی لایه‌ی خارجی پوست که موجب نرم و صاف شدن سطح پوست می‌شود
 • لیفت صورت بدون جراحی: در این روش مانند روش لیفت صورت با نخ بدون انجام جراحی، پوست صورت بالا کشیده می‌شود
 • درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی (Enlarged Pores)
 • یکی از جالب ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسی های انجام شده این اثر طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دائمی هم باشد.
ارسال شده در خدمات زیبایی توسط drtorabipour