شماره تماس : 02188583238

از بین بردن جای آکنه اسکار

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶

از بین بردن جای آکنه اسکار

جوش‌ها هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی اثرهایی را به جا می‌گذارند که تا مدت‌ها پس از ناپدید شدن جای جوش صورت، پابرجا است. حتی پس از رفع آکنه و جوش صورت آثار همیشگی آن‌ها روی پوست باقی می‌ماند که یادآور خدشه‌دار شدن زیبایی پوست است. اگرچه جلوگیری از ایجاد جوش و رفع آکنه برای جلوگیری از باقی ماندن جای آن دشوار است، اما با آگاهی از دلایل به وجود آمدن جای جوش می‌توانیم احتمال بروز آسیب پوستی دراز مدت را کاهش دهیم و یا به درمان جوش بپردازیم.

از بین بردن جای آکنه اسکار

از بین بردن جای آکنه اسکار

دلایل به وجود آمدن جای جوش

زمانی که بافت بدن صدمه یا آسیب ببیند، بدن “گروه ترمیم کننده” خود را به سرعت برای درمان جوش صورت به محل آسیب‌دیدگی می‌فرستد. گلبول‌های سفید خون و گونه‌های مختلف مولکول‌های التهابی این گروه ویژه را تشکیل می‌دهند که برای التیام دادن بافت آسیب دیده و مقابله با عفونت فعالیت می‌کنند. بااین حال بافت پس از برطرف شدن عفونت نمی‌تواند همواره به حالت پیشین خود بازگردد و در نتیجه جای جوش روی پوست باقی می‌ماند.که باید به درمان جای جوش پرداخت.

چه افرادی بیشتر مستعد به وجود آمدن جای جوش هستند

چگونگی و دلیل به‌وجود آمدن جای جوش صورت کاملاً مشخص نیست. از آنجایی که جای جوش در هر فرد متفاوت با دیگری است، احتمال داده می‌شود که برخی بیشتر در معرض این آسیب پوستی باشند. در میان افرادی که بیشتر با مشکل رفع جوش و رفع جای جوش مواجه می‌شوند، غالباً عامل ژنتیکی نیز یافت می‌شود و هم شدت و هم نوع جای جوش می‌تواند ارثی باشد.

از بین بردن جای آکنه اسکار

طول عمر جای جوش گاهی بسیار طولانی است، بعضی از جای جوش‌ها در مدت وجودشان تنها اندکی تغییر می‌کنند، حال آن که تعدادی نیز به مرور محو می‌شوند. شکی نیست که جای جوش بیشتر روی پوست افرادی دیده می‌شود که شدیدترین نوع جوش و ضایعه پوستی، برای مثال ضایعه‌های عمیق ندولر، را تجربه می‌کنند.

پیشگیری از ایجاد جای جوش

چون اطلاعات اندکی در مورد دلیل مستعدتر بودن برخی افراد در برابر جای جوش در دست است، بهترین روش رفع جای جوش صورت این است که با مراقبت مداوم از پوست مانع به‌وجود آمدن جوش شد. نکته مهم این است که، درمان جوش به محض رویت باید با مراقبت از پوست انجام پذیرد. بااین حال اگر این اقدام‌ها جواب ندهد و جوش‌ها پابرجا بمانند، باید به نحو مناسبی آنها را مدیریت کرد و از فشار دادن یا ترکاندن آنها خودداری کرد. دستکاری پوست، فشار دادن با ناخن، سوراخ کردن جوش با سوزن و…، احتمال سرایت کردن آسیب‌دیدگی به بافت مجاور را افزایش می‌دهد و ضایعه پوستی اثری ماندگار برجا می‌گذارد.

ترکاندن جوش

از یاد نبرید که جوشی که امروز نفرت‌انگیز به نظر می‌رسد و آزارتان می‌دهد، اگر به حال خود رهایش کنید، به زودی ناپدید خواهد شد؛ اما اگر آن را دستکاری کنید یا بترکانید، تبدیل به همراه همیشگی‌تان خواهد شد و با از بین بردن جای جوش مواجه خواهید شد . چنانچه جوش بسیار آزاردهنده و دردناک است، جهت اطمینان خاطر به متخصص پوست مراجعه کنید، تا درمان تخصصی بر روی آن انجام شود یا درآورده شود.

از بین بردن جای آکنه اسکار

بدن سالم سریع‌تر و بهتر التیام می‌یابد، بنابراین شیوه زندگی سالم تأثیر شایان توجهی بر توانایی التیام‌بخشی بدن می‌گذارد. رعایت رژیم غذایی متعادل، داشتن استراحت کافی و نوشیدن آب فراوان از جمله اقدام‌های ساده و مفید محسوب می‌شود. اگر لازمه انجام ورزش مورد علاقه یا وظایف شغلی قرار گرفتن در محیط باز و زیر نور خورشید است، با استفاده از کرم ضدآفتاب فاقد چربی از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB حفاظت کنید، چرا که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید باعث ماندگارتر شدن جای جوش می‌شود. ضرر استعمال دخانیات نیز برای سلامتی بدن و پوست بر همگان آشکار است. سیگار کشیدن ذخیره باارزش کلاژن و اکسیژن پوست را از بین می‌برد و در نتیجه رسوبات سمی و آسیب‌های ناشی از وجود رادیکال‌های آزاد پوست را در برابر پیری و جای جوش آسیب‌پذیرتر می‌سازد.

انواع جای جوش

خبر خوش این است که به موازات بهبود یافتن و ناپدید شدن جوش، ناحیه‌ی ملتهب صاف و پشت لکه قرمز رنگ پنهان می‌شود. اگرچه در این حالت به نظر می‌آید که جای جوش روی پوست وجود دارد، اما در واقع با لکه پوستی (ماکول)، یعنی مرحله پایانی ضایعه پوستی، مواجه هستیم. لکه‌های پوستی ظرف ۶ ماه از بین می‌روند و هیچ اثری را بر روی پوست به جا نمی‌گذارند.

از بین بردن جای آکنه اسکار

چنین حالتی در مورد هیپرپیگمانتاسیون (تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌ها در پوست) نیز رخ می‌دهد و پوست ناحیه ضایعه پوستی در حال التیام تیره می‌شود. این لکه‌ها، که در میان اقوام آسیایی، آفریقایی ـ امریکایی و لاتین شیوع بالاتری دارند، حداکثر تا ۱۸ ماه روی پوست باقی می‌مانند، البته هر چه بیمار کمتر در معرض نور خورشید باشد، لکه نیز سریع‌تر از بین خواهد رفت. هم هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب و هم لکه‌های پوستی با توجه به این که در نهایت کاملاً ناپدید می‌شوند، به عنوان “شبه جای جوش” در نظر گرفته می‌شوند.

از بین بردن جای آکنه اسکار

جای جوش به دو دلیل تشکیل بافت افزایش یافته (گوشت اضافه یا بافت همبند جای زخم) و از بین رفتن بافت به وجود می‌آید. جای جوش ناشی از گوشت اضافه (کلوئید یا جای جوش هایپرتروفی) کمتر متداول است، ریشه ارثی دارد و آسیایی‌ها، امریکایی‌های آفریقایی تبار و لاتین‌ها بیشتر دچار این نوع جای جوش می‌شوند. گوشت اضافه زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوست با تولید کلاژن اضافه واکنش نشان می‌دهند و این کلاژن اضافه به توده‌های فیبری برآمده‌ای تبدیل می‌شود که معمولاً در امتداد خط فک، روی پشت بدن یا سینه به چشم می‌خورد. این نوع جای جوش سفت و براق است و سال‌ها روی پوست باقی می‌ماند.

جای جوش ناشی از از بین رفتن بافت شیوع بسیار بیشتری دارد و به شکل‌های گوناگون دیده می‌شود

جای جوش نرم

این نوع جای جوش لبه‌های شیبدار و مدور محوی دارد که با پوست اطراف درمی‌آمیزد و چندان جلب توجه نمی‌کند. جای جوش‌های نرم معمولاً کوچک، مدور یا خطی و همان گونه که از نام‌شان برمی‌آید نرم هستند.

جای جوش چکشی

این نوع جای جوش که معمولاً روی گونه دیده می‌شود، جای جوشی کوچک اما عمیق با لبه دندانه‌دار و کناره‌های شیبدار است. جای جوش چکشی در صورت نرم بودن با کشیدن پوست بهبود می‌یابد، اما درمان اسکار گونه سفت آن دشوار است.

جای جوش فیبروتیک فرورفته

از بین بردن جای آکنه اسکار

از بین بردن جای آکنه اسکار

جای جوش چکشی به مرور زمان تبدیل به نوع فیبروتیک فرورفته می‌شود که مانند نوع چکشی لبه‌های تیز و کناره‌های شیبدار دارد، اما پایه آن بزرگتر و محکم‌تر است.

لکه‌های پوستی (ماکول‌های) آتروفیک

این نوع جای جوش، نرم و دارای پایه نسبتاً چروکیده است و در میان سفیدپوستان بیشترین شیوع را دارد. رگ‌های خونی زیر سطح جوشگاه باعث می‌شود که، در ابتدا مایل به ارغوانی به نظر برسد، اما این تغییر رنگ به تدریج رنگ می‌بازد و ناحیه به رنگ عاجی کمرنگ درمی‌آید. لکه‌های پوستی آتروفیک معمولاً در صورت ایجاد شدن روی صورت کوچک هستند، اما در دیگر نقاط بدن به بزرگی یک سانتی متر یا بیشتر هستند.

آتروفی فولیکولی لکه‌ای

این نوع جای جوش سفید رنگ نرم و کوچک بیشتر روی سینه یا پشت بدن دیده می‌شود و شبیه به جوش‌های سرسفید کوچکی است که، کاملاً رشد نکرده‌اند. این مشکل پوستی ماه‌ها یا حتی سال‌ها دوام دارد.

مدیریت و درمان جای جوش

راه‌حل‌هایی برای از بین بردن جای جوش وجود دارد. لکه‌های پوستی و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب را می‌توان با رنگ‌زدایی عامل‌ها و بعضی جای جوش‌های سطحی را با بازسازی موضعی پوست از بین برد. یکی از داروهای مورد استفاده برای ترمیم و درمان جای جوش صورت رتینول است که می‌توان آن را در شکل‌های گوناگون بدون نسخه یا با تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرد.

از بین بردن جای آکنه اسکار

یکی دیگر از روش های از بین بردن جای جوش صورت، روش میکرودرم ابریژن است، که با حداقل ۶ تا ۸ جلسه، یا جراحی پوست می توان درمان جای جوش صورت را انجام داد. ممکن است نتوان پوست را به وضعیت پیش از جوش زدن برگرداند، اما اگر جای جوش زیبایی و به تبع آن احساس و اعتماد به نفس فرد را تحت الشعاع قرار داده باشد، مسلماً امتحان روش‌های درمانی موجود برای از بین بردن جای جوش خالی از فایده نخواهد بود. متخصص پوست بیمار را در مورد انتخاب بهترین روش درمان جای جوش راهنمایی می‌کند.

روش های درمان

 • ساب سیژن : روش ساب سیژن برای رفع جای جوش موثر است و در اسکارهای عمیق و متوسط برای جداکردن لایه آسیب‌دیده ازلایه‌های عمقی‌تر بکار می‌رود.
 • میکرونیدلینگ :در میکرونیدلینگ پوست صورت منافذ بسیار ریزی توسط سوزن‌های بسیار ظریف ایجاد می شود و هنگامی‌که پوست اقدام به ترمیم این منافذ می نماید مقادیر بسیار زیادی کلاژن می سازد .ترمیم زخم های ایجاد شده با میکرونیدلینگ باعث درمان جای جوش صورت نیز می شود.
 • درم ابریژن : با استفاده از یک فرز لایه برداری عمیق از پوست برای از بین بردن جای جوش صورت انجام می‌شود البته این روش عوارض زیادی دارد.
 • پیلینگ نقطه‌ای: برای اسکارهای فرورفته کوچک مفید است. این روش نباید برای رفع اسکار های عمیق بکار رود. امروزه بعلت زمان طولانی برای بهبودی ضایعات و عوارض آن به ندرت بکار می رود.
 • میکرودرم ابریژن : یکی دیگر از روش های از بین بردن جای جوش، میکرودرم است که اثرات محدودی در بهبودی اسکار دارد. میکرودرم بیشتر در حوزه جوانسازی پوست کاربرد دارد.
 • پانچ (جراحی پوست) : در اسکارهای عمیق بکار می رود در این روش کل بافت اسکار برداشته می شود. جای پانچ یک اسکار کوچکتر و سطحی تری بجای می گذارد که بعدا با لیزر درمان می شود.
 • لیزر (Co2 فرکشنال) : در لیزر جای جوش ، با لیزر فرکشنال نور لیزر به تعداد زیادی شعاع‌های کوچکتر تقسیم می شود که وقتی به پوست برخورد می کنند نقاط بین آن‌ها سالم می ماند که این نقاط باعث تسریع روند ترمیم پوست و در نتیجه اسکار آکنه می شوند.
از بین بردن جای آکنه اسکار

از بین بردن جای آکنه اسکار

  : برای رفع اسکار جوش عمیق، با تزریق چربی یا فیلر می توان ظاهر اسکار را صاف‌تر نمود.
سلول درمانی : در موارد بسیار شدید و مقاوم به انواع درمان‌ها در این روش برای از بین بردن جای جوش یک بیوپسی از پوست تهیه شده ، سلول‌های فیبروپلاستی کشت داده شده و بعد از تکثیر آن‌ها به تعداد ۲۰ تا ۳۰ میلیون در ۳ نوبت در نواحی اسکار به صورت زیر پوستی تزریق می شود.

 

ساب سيژن (subcision)

از بین بردن جای آکنه اسکار

ساب سيژن(subcision) چيست؟
ساب سیژن عبارتست از آزاد كردن چسبندگى‌هاى بین پوست و بافت همبند زیرین آن، كه بیشتر براى درمان فرورفتگى جوشگاه(اسكار)هاى عمیق ناشى از جوش‌هاى جوانى (آكنه) كاربرد دارد. از آنجا كه عامل اصلى فرورفتگى پوست، درمحل جوشگاه‌هاى آكنه، چسبندگى و فیبروز زیر آنست كه موجب كشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن می‌گردد، آزادسازى این چسبندگى‌ها بخش مهم و ضرورى براى درمان این‌گونه ضایعات پوستى می‌باشد.

روش‌هاى انجام ساب سیژن

ساب سيژن (subcision)
ساب سيژن(subcision) چيست؟
ساب سیژن عبارتست از آزاد كردن چسبندگى‌هاى بین پوست و بافت همبند زیرین آن، كه بیشتر براى درمان فرورفتگى جوشگاه(اسكار)هاى عمیق ناشى از جوش‌هاى جوانى (آكنه) كاربرد دارد. از آنجا كه عامل اصلى فرورفتگى پوست، درمحل جوشگاه‌هاى آكنه، چسبندگى و فیبروز زیر آنست كه موجب كشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن می‌گردد، آزادسازى این چسبندگى‌ها بخش مهم و ضرورى براى درمان این‌گونه ضایعات پوستى می‌باشد.از بین بردن جای آکنه اسکار

 

روش‌هاى انجام ساب سیژن

١- روش مرسوم:

با استفاده از سوزن نوكور كه شبیه نیزه بوده و پزشك بعد از وارد كردن آن به بافت‌هاى زیر پوست و حركت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافت‌هاى فیبروتیك و چسبندگى‌ها و بعضاً ایجاد خونریزى و هماتوم مى‌كند. ساب سیژن با این روش، علیرغم اینكه هدف درمان كه پاره كردن باندهاى فیبروتیك است را محقق می‌كند، ولى به علت عوارض ناخواسته مثل كبودى شدید صورت، ایجاد جوشگاه هاى جدید ناشى از ورود خود سوزن نوكور، درد نسبتاً زیاد و گاهى تشدید فرورفتگى و چسبندگى‌ها و ایجاد لك و تیرگى‌هاى مقاوم، چندان محبوب و متداول نیست.از بین بردن جای آکنه اسکار

٢-روش جدید:

این روش كه با استفاده از وسیله ساب سیژن ابداعى توسط آقاى دكتر باریك‌بین (dr BB subcision device) انجام می‌شود، تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخم‌هاى وسیع نظیر سالك، چین‌و‌چروك‌هاى عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و….، جوان‌سازى پوست در پوست‌هاى مسن و دچار چروك‌هاى وسیع ایجاد كرده است. این تكنیك، علاوه بر اینكه معایب و محدودیت‌هاى روش مرسوم (با استفاده ازسوزن نوكور) را ندارد، مزایاى متعددى به شرح ذیل دارد: نتایج درمانى عالى، امكان استفاده درهمه تیپ‌هاى پوستى ، مدت زمان نقاهت كوتاه (٣-٢ روز)، قابلیت انجام درهمه‌ى فصول و عدم محدودیت ازنظرمواجهه با آفتاب، امكان استفاده‌ى همزمان از پیلینگ شیمیایى و لیزرفركشنال co2 و RF فركشنال ومیكرودرم ابریژن دریك جلسه همزمان ( از بین بردن جای آکنه اسکار )

از بین بردن جای آکنه اسکار

از بین بردن جای آکنه اسکار

روش انجام ساب‌ سیژن؛ همانطور كه در تصویر دیده می‌شود، حركت افقى سوزن مخصوص زیر پوست، باندهاى فیبروتیك در محل اسكار را پاره كرده و چسبندگى‌ها را آزاد می‌كند.

چه افرادى كاندید مناسب براى ساب سیژن هستند؟

 1. افراد مبتلا به جوشگاه‌هاى عمیق آكنه
 2. افراد با چین نازولبیال (خط خنده ) عمیق
 3. افراد مسن با چین‌وچروك‌هاى واضح و آسیب‌هاى ناشى از آفتاب
 4. افراد با جوشگاه (اسكار)‌هاى وسیع فرورفته
 5. از بین بردن جای آکنه اسکار
درمان اسكار آكنه؛بیمار تحت درمان ساب سیژن و سپس لیزر co2 فركشنال قرارگرفته است وتصویر سمت راست ٨ هفته بعد از درمان را نشان می‌دهد.

تصویر: درمان خط خنده عمیق به روش ساب سیژن؛ عكس سمت چپ خط خنده یا چین نازولبیال قبل ازساب سیژن را نشان مى‌دهد و عكس سمت راست بعد از انجام ساب سیژن

تصویر: درمان اسكار زخم؛ ساب سیژن و لیزر co2 فركشنال

در پایان، ذكر این نكته ضرورى است كه بهترین و مؤثرترین روش درمان جاى جوش به‌ویژه اگر عمیق باشد؛ تركیبى از چند روش درمانى و استفاده از روش‌هاى تكمیلى مثل لیزر درمانى ،RF و گاهى پانچ (punch elevation) و پیلینگ شیمیایى و… علاوه بر ساب سیژن خواهد بود، پس بهتر اینست كه با در نظر داشتن اصل تقدم پیشگیرى بر درمان، تلاش كنیم تا قبل از اینكه جوش به جوشگاه تبدیل شود، آكنه یا جوش را بطور جدى درمان كنیم.

 

از بین بردن جای آکنه اسکار

 

جای جوش (اسکار آکنه) معمولاً به خاطر وجود لکه‌ها و نقاط ملتهبي ايجاد مي‌شود که در اثر پُر شدن منافذ پوست از چربي اضافي، سلول‌هاي مرده پوست و باکتري‌ها به وجود مي‌آيند. هنگامي که اين منافذ پوستي از چربي و سلول‌هاي مرده پر مي‌شوند، متورم شده و ديواره فوليکولي آنها پاره مي‌شود. لکه‌ها و جوش‌هاي کم‌عمق معمولاً خيلي جزئي هستند و به سرعت بهبود پيدا مي‌کنند. اما در صورتي که يک پارگي عميق در ديواره منفذ پوستي ايجاد شود، مواد چرکين و عفوني موجود در آن بيرون مي‌ريزد و در تماس با سلول‌هاي سالم اطراف قرار مي‌گيرد. به اين ترتيب، عمق و سطح لکه‌هاي پوستي باز هم بيشتر مي‌شود. از طرفي پوست هم سعي مي‌کند با تشکيل رشته‌هاي جديد کلاژن، اين جوش‌ها را ترميم کند. اما پوستي که در نتيجه ترميم اين جوش‌ها توليد مي‌شود، هرگز به نرمي و لطافت پوست اوليه نخواهد شد.از بین بردن جای آکنه اسکار

از بین بردن جای آکنه اسکار

سعي کنيد اجازه ندهيد که تعداد جای جوش‌ها و تورفتگي‌هاي ناشي از آنها در پوست شما زياد شود. پوست اهميت بسيار زيادي از نظر سلامتي شما دارد. علاوه بر آن در روزگار کنوني، زيبايي ظاهري انسان روز به روز اهمیت بیشتری در جامعه پيدا مي‌کند. بنابراين پوست سالم و زيبا به منزله يک دارايي کلان است. با ورود يک فناوري مدرن به مرکز مشاوره و زيبايي ملینا، در حال حاضر گزينه‌هاي درماني جديدي براي افرادي که از جای جوش در پوست خود رنج مي‌برند، فراهم شده است. استفاده از روش‌هاي درماني ما مزاياي متعددي را براي شما به همراه خواهد داشت، از جمله اينکه اين روش‌ها کاملاً ايمن و بدون درد هستند و علاوه بر آن شما به استراحت کمتري بعد از عمل نياز خواهيد داشت. شما مي‌توانيد همين امروز براي تعيين نوبت مشاوره با ما تماس بگيريد.از بین بردن جای آکنه اسکار

 

دلایل ایجاد اسکار در صورت

 1. اسکار ناشی از جای جوش در صورت
 2.  اسکار ناشی از زخم و بریدگی
 3.  اسکار ناشی از آبله مرغان و دیگر بیماری‌های پوستی
 4.  اسکار ناشی از سوختگی
 5.  اسکار ناشی از نیش حشرات
 6.  اسکار ناشی از بخیه
ارسال شده در خدمات زیبایی, زخم و جوش توسط drtorabipour